Ziyaretçilerin güvenini nasıl kazanırsınız?

Ziyaretçilerin satın alma işlemi yapmaması için tek neden fiyat değildir, asıl neden güvendir.

Bu konuda yapılan çeşitli anketler ziyaretçilerin %70'inin güven eksikliğinden siparişlerini tamamlamadıklarını gösterir.
Mağazada alışveriş yaparken ürünleri satın almadan görebilirsiniz. Üzerinize olacak mı diye endişelenmezsiniz çünkü deneyebilirsiniz. Kalitesi konusunda endişe etmezsiniz, ellerinizle dokunabilir, koklayabilirsiniz.
Kısaca mağazada ürünü görüp anlayabilirsiniz bu sayede mağaza ve ürünleri hakkında kendi tecrübenizle birçok fikre sahip olabilir, mağazaya güvenirsiniz. Bu güveni sanal mağazada oluşturmak kolay değildir.

E-ticaret markalarının ziyaretçilerinin sanal mağazalarına güvenmelerini sağlamak için ziyaretçilerin satın alma aşamasına kadar mağaza hakkında oluşabilecek yargılarını anlamaları gereklidir.
Mağazaya ilk girişte ziyaretçilerin e-ticaret sitesine güvenmesini sağlayan faktörler satın alma aşamasında değişebilir.

Müşterinin Güveni Nasıl Ölçülür?

kredi karti ile alisverisAnlamış olduk ki size güvenen ziyaretçilerin sitenizden sipariş verme ihtimali daha yüksek. Güven soyut bir kavram olduğu için bunu ölçmek yıllar süren araştırmalar sonucu bize biraz fikir vermiştir.

Müşterinin güvenini oluşturan binlerce sebep vardır. Sitenin profesyonel tasarımı, sitenin güvenli olduğunu anlatan mühürler, müşteri yorumları ve ürün resimleri vb.

Müşterilerin sizi tutması çok önemlidir. Birden fazla kez dönüş yapan müşteriler bir süre sonra sitenizin avukatı gibi size daha fazla müşteri getirecektir. Bunun için de ilk girişlerinde güven vermeniz çok önemlidir.

Güven Konusuna Detaylı Bakış
Yüzde 60 ile 80 arası ziyaretçi siteye yeni giriyor olsun. Özel bir üniversite tarafından yapılan araştırmaya göre; Ziyaretçilerin sadece ortalama yüzde 2.5'i siteye tekrar dönüş yapar. Bir kullanıcının siteniz hakkında fikir sahibi olması sadece 2.6 saniye sürer. Kullanıcıyı bir kez kaybettiniz mi geri kazanma ihtimaliniz oldukça düşüktür.

İlk izlenimde 3 faktör etkilidir; Profesyonel tasarım, olumlu kullanıcı yorumları, hızlı yüklenen sayfa. Bunun dışında mobile uyumluluk ve alan adının Google üzerindeki itibarı da önemlidir. Tasarımın dışında resimler, fontlar, uygun renk seçimi ve sitenin genel yapısı da önem taşır. Kullanıcı yorumlarının gösterimi, kullanıcı etkileşimi yapılması da güven oluşturan etkenlerdendir.

Güven kazanmak çok kolay değildir ve bu unsurlara dikkat ederseniz e-ticaret sitenize güven duyan, böylece alışveriş yapmak için daha fazla müşteri edinebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen faktörlerden Profesyonel tasarım ve mobil uyumluluk sitenizin altyapısını hazırlayan firmanın görevidir.  www.metayeticaret.com sitesinde detaylarını inceleyebileceğiniz MET-AY E-ticaret Yazılımları ile güven oluşturan bir site oluşturabilirsiniz. Geriye kalan sitenin yönetimi sizin elinizde olup yine yönlendirmelerimizle beraber hızlı ve etkili sonuçlar elde edebiliriz.

Yorum ekle